Get Adobe Flash player


شامل طراحی سربرگ،پاکت (ملخی،A4،A5) ، کاغذ یادداشت ،کارت ویزیت ، کاور  CD و DVD

طراحی اوراق اداری مانند: اسناد حسابداری، قبض دریافت و پرداخت، فاکتور، صورتحساب و غیره

بازسازی اوراق اداری به زبان های دیگر

(ست اداری چاپ شده تحویل داده می شود)


برای دیدن نمونه کار های ست اداری اینجا را کلیک کنید
اوراق اداری 

به مجموعه سربرگ ، کارت ویزیت و پاکت نامه گفته می شود . در کنار آنها ، مواردی همچون کاغـذ یادداشت ، فلش کارت ، کارت های اعتباری و پرسنلی ، لیبل وسایـل و... می توانند جایگاه داشته باشند .

سربرگ : برگه ای است که به طور معمول در قطعA4 (7/29×21سانتیمتر) ارائه می شود و برای انجام امور نامه نگاری ادارات و مؤسسات یا اشخاص حقیقی مورد استفاده قرار می گیرد . مواردی که امکان حضور در سربرگ را دارند ، عبارتند از : نشانه و عنوان ، نشانی ، عناوینی مانند «تاریخ ، شماره ، پیوست» که با توجه به فابل های آماده برای نامه نگاری های اداری ، برروی سربرگ چاپ نمی شوند وتنها فضای لازم برای چاپ آنها توسط چاپگرهای رومیزی در سربرگ پیش بینی می شود . همچنین عناصر بصری تزئینی دیگر. به طور معمول محل قرارگیری آرم و عنوان در بالای سربـرگ پیش بینی می شود ، این مورد به ویژه در سربرگ های ادارات دولتی به عنوان یک اصل رعـایت می شود . اگرچه در سایر موارد طراح می تواند با توجه به روحیه ومحدوده ی فعالیت سفارش دهنده ، مکان مناسب برای قرار گرفتن آرم و عنوان را تعیین کند .


بدیهی است که محل قرارگیری آرم نباید لطمه ای به کاربری اصلی سربرگ (ضرورت نگارش متن بر روی آن ) وارد کند . قرار گرفتن نشانه و عنوان در سمت چپ یا راست (بالا) سربرگ بستگی به شکل و جهت نشانه دارد ، ولی به طور معمول در سربرگ های دولتی نشانه در سمت راست بالا قرار می گیرد تا امکان درج تاریخ و شماره نامه در سمت چپ بالا میسر باشد ، زیرا درج مـواد یاد شده در سمت چپ این امکان را فـراهم می کند تا پس از آرشیو و بایگانی نامه های وارده ، دستیابی به نامه های مورد نظر براساس شماره و تاریخ نامه (درهنگام ورق زدن پرونده بایگانی شده سریع تر انجام پذیرد.) ابعاد نشانه ، اگرچه متأثر از شکل گرافیک آن قابلیت کوچک و بزرگ شدن خواهد داشت ولی غالباً محدوده ای بین 5 تا 15 سانتیمتر مربع را به خود اختصاص می دهد .


 در صورتی که عنوان طولانی باشد ، امکان شکستن آن به دو یا سه خط مقدور است و اغلب بخش اصلی عنوان را با قلم بزرگ تر از بخش های دیگر قید می کنند . عنوان بلافاصله در کنار آرم قرار می گیرد و برحسب شکل آرم و ضرورت های دیگر ، در پایین ، چپ و راست نشانه جای خواهد گرفت. اگرچه محل قرارگیری عنوان بسته به شکل کلی سربرگ قابل تعریف است اما قرارگیری عنوان در بالای نشانه ی فرضی دور از ذهن است . نوع قلمی که برای عنوان استفاده می شود باید با گرافیک آرم و محدوده فعالیت صاحب آن متناسب باشد . نشانی اغلب در سربرگ قید می شود  .


عناصری که در سربرگ قید می شوند از حاشیه های سربرگ فاصله خواهند داشت (این حاشیه ها از یک سانتیمتر کمتر نخواهند بود) . در طراحی گرافیکی سربرگ باید توجه داشت زمینه ی سربرگ حتی الامکان فاقد رنگ باشد ، زیرا در صورت عدم رعایت این امر ، در هنگام کپی گرفتن یا ارسال سربرگ بوسیله فکس ، زمینه ی نسخه ی تکثیر شده ، تیره و فاقد کیفیت و کاربرد خواهد بود . همچنین گرافیک اجرا شده برای سربرگ باید به گونه ای باشد تا مشکلی برای نگارش متن و خواندن آن ایجاد نکند . نهایتاً بسته به موضوع و محدوده فعالیت و همچنین نظر سفارش دهنده ، محدودیت های ذکر شده امکان کمرنگ شدن دارند و طراحی سربرگ هایی با اقطع های متفاوت و گرافیک متنوع امکان پذیر خواهد بود .

قطع A5 (8/14 ×21 سانتیمتر) پس از قطع A4 در اولویت طراحی قرار دارد . معمولاً این قطع برای مکاتبات داخلی و یا متن های کوتاه مورد استفاده قرار می گیرد .
پاکت نامه

پاکت نامه : ابعاد پاکت نامه معمولاً متناسب با ابعاد سربرگ (A4) تعیین می شود . بهتر است ابعاد پاکت مورد نظر در حالت بسته شده ، یک سوم ابعاد سربرگ به اضافه ی شش میلیمتر (پهنا و بلندا) باشد .

در تصویر صفحه روبرو ابعاد یک پاکت نامه متناسب با ابعاد سربرگ مشخص شده است .

پاکت نامه نیز دارای نشانه و عنوان است و درج نشانی بر روی آن الزامی است . محل قرارگیری نشانه و عنوان معمولاً در نیمه ی سمت چپ و بالاست . نشانی نیز قاعدتاً در پایین سمت چپ قید می شود . چیدمان عناصر موجود در پاکت نامه بیشتر در حالت افقی انجام می گیرد .

آنچه باید مورد توجه باشد ، خالی نگهداشتن نیمه ی بالا ئ سمت راست پاکت جهت الصاق تمبر و انجام عملیات پستی است (در صورتی که هزینه پست پیشاپیش محاسبه شده باشد ، استفاده از این بخش ، عدم درج اطلاعات نوشتاری و تصاویری نظیر ارم است و استفاده از خطوط و فرم های تزئینی امکان پذیر خواهد بود ، اگرچه همین موارد نیز بایستی با احتیاط انجام شود چرا که نصب تمبر و مهرهای پستی اثرگذاری خود را خواهند داشت .

نکته ی پر اهمیت در طراحی سِت اوراق اداری ، ضرورت هماهنگی بصری در تمامی محصولات آن است . به عبارت دیگر یک هویت مشخص باید در میان سربرگ ، کارت ویزیت ، پاکت نامه ، کارت پرسنلی و... موجود باشد .


به طور معمول نقطه شروع طراحی اوراق اداری از سربرگ با کارت ویزیت است و سپس براساس الگوی اولیه ، موارد بعدی شکل خواهند گرفت ، ضمن آنکه در هر مرحله امکان بازنگری و تغییر بر روی موارد انجام شده پیشین محتمل است .برای دیدن نمونه کار های ست اداری اینجا را کلیک کنید

 

اندازه های کاغذ:

معمولاًورق کاغذ بر اساس دسته بندی سازمان بین المللی استاندارد(Iso)به صورت سریA-B-Cتقسیم میشود انداره های طول و عرض ورق به نسبت رادیکال 2 می باشد.


 

A0)   841×1189mm

A1)   594×841

A2)   420×594

A3)   420×297

A4)   210×297

A5)   148×210

A6)  105×148

A7)   74×105

A8)   74 × 52

A9     37× 52

___________________________________________________________________________________________________

 

پاکت نامه :

 

ابعاد پاکت نامه معمولاً متناسب با ابعاد سربرگ  A4 تعیین می شود.

بهتر است ابعاد پاکت مورد نظر در حالت بسته شده ، یک سوم

ابعاد سربرگ به اضافه ی شش میلیمتر (پهناوبلندا)باشد.

 


___________________________________________________________________________________________________

 

ابعاد استاندارد اوراق اداری:

 

سربرگ ................................   A4  210×297 میلیمتر